Žijte proto jako děti světla - ovocem světla je vždy dobrota, spravedlnost a pravda (Efezským 5:9)

Listopad 2015

WinterTime to be clever...

29. listopadu 2015 v 19:40 | TheSilBro |  My story, my life
Po zcela negativním tématu týdne jsem se ponořil do hlubšího studia školy a s tím také nesmělo chybět studování bible, kterou si čtu téměř denně. V ní narazil jsem na vskutku skvělou věc, o kterou bych se chtěl podělit i s Vámi, protože si myslím, že je pro některé studium docela aktuálním. Článek, který nyní píšu je deníčkovým. Doufám, že Vás tímto článkem nějak neodradím a spíš Vás opět nějak vyprovokuji ke psaní komentářů, výměně názorů, které mě neskutečně těší, ať už jsou negativní nebo pozitivní.

Tak abych již začal. S příchodem Vánoc pro mě začíná "období chaosu". Známky na školách se uzavírají, lidé spěchají kupovat vánoční dárky a problém nastáva v tom, když zjistím, že jen JÁ nic nestíhám a hromada těch důležitých i nedůležitých věcí jde mimo mne. Už si ani nevybavuji, kdy si budu moct oddechnout a sám nějak tuším, že bude v budocnu může být i hůř. Pokaždé se snažím si cokoliv naplánovat, ale když se podívám do diáře, tak zjistím, že polovina plánů nevyšla z nedostatku času.

Jak už jsem psal v jednom z článku: jsem student VŠ. Po těch pár měsících mohu říci, že jsem se studiem na té škole vážně spokojen. Spousta nových přátel, zajímavých lidí a také nových informací, které se snaží do nás dostat přednašející a praktikanti. Již od samého začátku jsem se snažil učit průběžně. Nyní to vypadá, že se budu muset moc snažit, abych mohl projít do dalšího semestru. A to ani netuším, jak se mi mohlo povést nahromadění několika písemek na týdny před Vánoci. Tak i tak vánoce nakonec stejně využiji k tomu, abych se naučil.


Ovšem právě tento týden se mi stala stejně neuvěřitelná věc, která mě vskutku povzbudila a zbavila mě zbytečných obav o následujíci dny. Bylo to ve středu, kdy jsem měl ještě chvíl čas na to, abych si před školou mohl pročíst opět pár veršů z bible. Hledal jsem něco bijícího přímo do očí, co mě nějak uchváti. Chviličku jsem listoval, až jsem se nakonec zastavil u Přísloví 9.

Pojednává se zde o moudrosti a hlouposti, které značí dvě cesty z nichž jenom jedna je cestou života. Ta druhá cesta je logicky cestou smrti. Člověk má tak na výběr, jakou cestu si zvolí. Dále jsou cesty o něco více přesněji popisovány. Věřím v to, že většina z Vás by po přečtení zvolila cestu života, nebo-li cestu moudrosti. V tu dobu mi v hlavě probíhaly myšlenky, že pokud se nebudu učit, tak mohu dopadnout velmi blbě. Hned mě to povzbudilo k tomu, abych vyrazil do školy a dál se připravoval na testy.

"Moudrost si vystavěla dům, vytesala sedm sloupů" - Přísloví 9:1

Na závěr jsem si do tohoto svého deníčku zvolil právě tento verš, popisujíc především původ moudrosti. Ve starověku bylo známo 7 planet, proto je původ 7 nebeský. Tím chci jen poukázat na to, že moudrost od hlouposti se od sebe velmi liší, protože hloupí lidé především nemyslí na prospěch druhých a mnohdy svými myšlenkami škodí svému okolí.At the end...

23. listopadu 2015 v 20:14 | TheSilBro |  Weekly theme
Naposledy se usmát, promluvit, nebo se dokonce nadechnout. A co, když se loučíte s přítelem, kterého již nikdy neuvidíte? V tu dobu to ještě ani vůbec nevíte, že to bylo Vaše naposledy. Zkrátka nikdy nevíme, kdy to "Naposledy" přijde. Je to takový temný pojem, který nás o něco okrádá. Jedním z posledních zážitků našeho života je setkání s osobou v černé kapi s kosou na rameni, které se jinak přezdívá smrt. Je to ovšem zaručeně naposled?


Mnoho kultur v dnešním světě věří na posmrtný život. Otázky a odpovědi na ně najdeme především v náboženských knihách, jako je například Bible, ze které rád vybírám verše, protože mi připomínají co bych ve svém životě měl udělat, aby mě a mému okolí se dařilo lépe. Křesťané samo o sobě se narodí 2x. Podruhé se narodí, když uvěří v pána Ježíše - pokud ho někdo přijal, tak má život věčný, kdyby jste to chtěli vědět, tak to najdete v Janovi 3:16.

"V moci jazyka je život i smrt, kdo ho rád používá, nají se těchto plodů" - Přísloví 18:21

V poslední části svého článku bych chtěl říci, že i slova jsou příliš mocná a že bychom neměli říkat špatné věci lidem ve svém okolí. Neboť i slova, jako výhružky mohou někoho dovést k reakci, kdy by tady mohl být naposledy.

Bez života a bez kouzel

18. listopadu 2015 v 19:44 | TheSilBro |  Weekly theme
Dokážete si vybavit život bez jednoduchých kouzel, ke kterým by mohl patřit třeba úsměv? A co kouzla či slova, při kterých není využito téměř žádného usílí? Pokud jste si vybavili oba uvedené příklady, tak se naskytá další otázka a to ta: Jaká bude Vaše reakce na tyto skutečnosti? Asi mohu říci, že kladná by asi nebyla, protože pokud by neexistoval úsměv, nemohli bychom reagovat z důvodu toho, že bychom nevěděli sami o sobě jak. To samé platí o slovech, které jsou jen prázdnou řečí.

V dnešní době se lidé snaží si těchto malých kouzel nevšímat. Lidé zapomínají se radovat z maličkostí a propadávají se do depresivních tunelů, jednají ve stresu a spěchu. Poté se uzavírají do místností a nesdílí společně radost, kterou prožívají, protože ani za den nic takového neprožili. Určitě tyto lidi ve svém okolí máte - když se procházíte po ulici, městě.


A tak si říkam, že ať už se nám daří nebo nedaří v práci, ve škole, zkusme se neustále na svět usmívat, a tak kouzlit i na ostatních lidech úsměvy. Říká se navíc, že smích má své kouzlo, které prodlužuje život. Tak proč si život neprodloužit a neprodloužit ho i těm na kterých nám zaleží.

"Oděv člověka, jeho úsměv a chůze ukáží, jaký je." - Sirach 19:30

Sám o sobě věřím, že úsměv je jedno z nejlepších a největších kouzel, které můžeme někomu věnovat. Tím pomalu zakončuji téma tohoto týdne a opět Vám nechávám příležitost se vyjádřit v komentařích. Opět budu rád za každý komentář, názor. Mějte se zatím krásně. :)

Imagine all the people...

16. listopadu 2015 v 11:10 | TheSilBro |  Brothers and sisters
"Imagine all the people living life in peace..." tak zní část písně, kterou kdysi zpíval John Lennon. Tyto slova si můžeme rovnou přeložit takto: "Představ si všechny (ty) lidi, žijící v míru". Ačkoli tato píseň byla umělcem vydaná v 70. letech 20. století, tak se její slova v dnešních dobách stávají aktuálními. Jsou ovšem ty představy, o kterých se zpívá v písni Imagine uskutečnitelné?


Svět je téměř plný nenávisti. Lidé se zabíjejí ve jménu svých "pravdivých" bohů a na povrch Země pomalu vstupuje teror a strach, který je všudepřítomen. Tento rok se stalo již hodně teroristických útoků na Blízkém východě v Africe, ale také i v Evropě. Výsledek těchto teroristických útoků je ovšem v tom, aby došlo k vyprovokování západního světa, o kterém se stále mluví (Francie), přitom západ Evropy není jedinnou obětí teroristických útoků. O zbytku světa se téměř nemluví (Libanon, Rusko) a bývá přehlížen. A to proč? Nobody knows = Nikdo neví.

"Když přitáhneš k městu, abys proti němu bojoval, nabídneš mu mír" - (Deuteronomium 20:10)

V dnešním světě je reakcí na tyto činy útok další. Jako by se vrátil starý Chammurapiho zákoník "Oko za oko, zub za zub". Proč lidi nemohou zapomenout a žít společně v míru? Proč bývají obviňováni a očerňováni za tyto útoky bezbraní lidé, kteří jenom chtěli přijet za lepším životem? A proč se krev oplatí větší množstvím krve?

Má představa o celosvětovém míru je nejspíše v tuto danou chvíli nereálná a neuskutečnitelná, ale mohu alespoň částečně tímto článkem sdílet tuto představu a částečně i naději, jak udělat svět krásnějším. Budu rád, když se podělíte svými představami i o něco níže. A popř.: se i modlit a nebo myslet na lidi, kteří denně žijí ve válce, aby válka přestala.